Bleaching (Diş Beyazlatma)

Bleaching (Diş Beyazlatma)

Sağlıklı ve bembeyaz bir gülüş her insanın hakkıdır. İnsanların bazılarının doğal diş rengi sarıyken bazılarının dişleri de günlük yaşantılarındaki beslenme alışkanlıkları yüzünden sararır. Dişler düzenli olarak fırçalansa bile diş sararmalarının önüne geçilemeyebilir. Yani çeşitli nedenlerle dişler sararıp koyulaşabilir. Bu renk değişikliğinin yerini bembeyaz dişlere bırakmak içinde bleaching işlemi gerçekleştirilir. En basit tanımıyla bleaching nedir sorusunun yanıtı diş mineleri üzerinde yer alan istenmeyen renk değişikliklerin ortadan kaldırılmasını sağlayan uygulamadır.

Bleaching diğer ismiyle diş beyazlatma işleminin diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bilinçsizce yapılan diş beyazlatma işlemlerinde diş minesi zarar verilebileceği gibi daha büyük sorunlarda da karşı karşıya kalınabilir. Bu yüzden her tedavide olduğu gibi diş beyazlatma işleminde de diş hekiminden destek alınmalıdır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

1. Ofis Tipi Diş Beyazlatma: İsminden anlaşılacağı üzere diş beyazlatma yöntemi alanında uzman diş hekimi tarafından gerçekleştirilir. Bleaching yönteminde gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra beyazlatma jeli, hastanın dişlerine uygulanır. Özel bir ışıkla aktive edilen jel sayesinde işlem tamamlanır. Beyazlatma işleminin seviyesi daha önceden belirlenmiş olup; kararlaştırılan beyazlık sağlanana kadar işlem tekrarlanabilir. Hastaların dikkat etmesi gereken nokta beyazlatma tedavisi için diş hekimi seçimidir. En iyi diş beyazlatma uzmanı için araştırma yapılarak, hasta memnuniyetleri incelenmelidir. Ofis tipi diş beyazlatmada uygulanan yöntemlerden biri de Philips Zoom Whitening’dir. Hızlı ve etkili şekilde dişlerin beyazlamasını sağlayan yöntem için en doğru tanım ışıkla hızlandırılmış beyazlatma teknolojisidir.

2. Ev Tipi Diş Beyazlatma: Diş hekimi kontrolünde hastaların evde uyguladığı beyazlatma işlemine verilen isimdir. Beyazlatma işleminin gerçekleşebilmesi için hekim hastanın dişlerinden ölçü alarak, laboratuvara verir. Amaç hastanın dişlerinin beyazlaması için dişlerin tam olarak üzerine oturacak diş plağının hazırlatılmasıdır. Beyazlatma ajanıyla birlikte hastalar, geceleri yatmadan önce plaklarını takarlar. Uykuda gerçekleşecek olan beyazlatma işlemi için diş hekiminin talimatlarına harfiyen uyulmalıdır. Hastaya özel olarak değişen tedavinin ortalama süresi 7 – 14 gündür.

3. Lazer Diş Beyazlatma: Ofis tipi yöntemlerden farkı ısı desteğiyle beyazlatma ajanlarının etkin hale getirilmesidir. Tek seansta tamamlanan diş beyazlatma seçeneği etkili sonuçlarıyla popülerliğini arttırmaktadır.

Beyazlatma İşlemi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bleaching operasyonu sonrasında hastalar da bazı hassasiyet sorunları yaşanabilmektedir. Hassasiyet problemi maksimum üç gün içerisinde ortadan kalkmaktadır. Beyazlatma işlemi sonrasında aşırı sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Ek olarak diş hekiminin tavsiye ettiği hassasiyeti gideren macun da kullanılabilir.
Sigara, çay, kahve, şalgam, kola gibi renk veren yiyeceklerden de içeceklerden de uzak durulmalıdır. İlk üç gün özellikle hekimin uyarıları ihmal edilmemelidir.

Beyazlatma işleminin süresi hastanın ağız ve diş hijyenine dikkat etmesiyle doğru orantılıdır. Örneğin; günde minimum iki kez diş fırçalayan, sigara içmeyen, diş hekimi kontrollerini aksatmayan biriyle bunların hiçbirini yapmayan birinin, dişlerinin beyaz kalma süresi aynı olmayacaktır.

Klinik45

Kliniğinimiz

Klinik45 ailesi olarak size en iyi hizmeti sunabilmek adına hiç durmadan çalışıyoruz!

Diş Beyazlatma Fiyatları

Mükemmel gülüşün sırrı kişinin kendine gösterdiği özende saklıdır. Herkes güzel bir gülümseme istese de gülümseme için dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Konuların başında ise ağız ve diş bakımı gelmektedir. Günde en az iki kez dişleri fırçalamak, yılda iki defa rutin diş hekimi kontrolüne gitmek başarılı ağız ve diş sağlığı için yeterlidir. Ancak bazı durumlarda diş beyazlatma işlemi gibi farklı tedavilere de ihtiyaç duyulmaktadır. Sararan dişlerin çözümü beyazlatma tedavisinde olsa da diş hekimi seçimi sonucu doğrudan etkileyecektir.

Diş beyazlatma fiyatları da diş hekimi seçimine, hastanın ihtiyaçlarına, işlem süresine bağlı olarak değişmektedir. Bleaching işlemi yaptırmak isteyen hastalar seçim yaparken ilk olarak hekime karar vermelidir. Çünkü doğru hekim seçimi beraberinde istenilen kusursuz gülümsemeyi de getirecektir. Fiyat araştırması yaparken, tüm bu etkenler bir arada değerlendirilmelidir.

Diş temizliğiyle, diş beyazlatma aynı şey midir?

Her iki işlem de ağız ve diş sağlığı için etkili olsa da aynı şey değildir. Diş temizliği; dişler üzerindeki ya da aralarındaki lekelenmelerle birlikte diş taşlarının temizlenmesidir. Bleaching yani diş beyazlatma ise lekesiz ve temiz olan dişlerin ana renginin açılması işlemidir.

Philips Zoom Whitening nedir?

Diş beyazlatma işlemi için birkaç farklı yöntem mevcuttur. Yöntemler; lazer ile beyazlatma, ofis tipi beyazlatma, ev tipi ve kombine diş beyazlatma olarak karşımıza çıkmaktadır. Diş beyazlatma yöntemleri arasından en hızlı ve etkili olanı ofis tipi beyazlatmadır. Ancak bu yöntem Philips Zoom ile uygulandığı takdirde çözüme daha etkili ve güvenli bir şekilde kavuşulabilir. Ek olarak Philips Zoom sararmış dişlere sahip kişiler için birçok avantaj da sağlamaktadır.

• Modern, hızlı ve hijyenik bir diş beyazlatma seçeneğidir.
• Kalıcı sonuçlar üretmesine ek olarak farklı yöntemler gibi hassasiyet oluşumuna sebebiyet vermemektedir.
• Sadece orijinal Philips Zoom kiti ile çalışan cihaz, ucuz ve çakma ürün kullanımını önlediği için oldukça güvenlidir.
• Hastalar için güvenli ve hızlı sonuç sağlamaktadır.

Dr. Dt. Gizem Altuğ Türkyılmaz

Doktorumuzla Tanışın

Tooth-2

1984 Denizli doğumluyum. 2002 yılında Manisa Fatih Anadolu Lisesinden mezun olduktan sonra 2002 Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini kazandım.2008 yılında Başkent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalında uzmanlık eğitimine başladım. 2012 yılında ‘’Minivida Destekli ve Konvansiyonel Üst Çene Genişletme Apareylerinin Etkilerinin CBCT ile İncelenmesi’’ ile ilgili klinik tezimi hazırlayıp uzmanlık hayatıma başladım.

Dr. Dt. Gizem Altuğ Türkyılmaz

Sıkça Sorulan Sorular

Philips Zoom, dişleri hızla beyazlatmak için bir jel kullanan, ışıkla hızlandırılmış bir diş beyazlatma teknolojisidir. Diş hekimi tarafından uygulanan diş beyazlatma işleminin öncesinde hastanın ilk kontrolleri gerçekleştirilir. Kontrol sonrasında hastanın Philips Zoom diş beyazlatma işlemi için uygun olup olmadığına karar verilerek, tedavi planı uygulanır.
Sigara kullanma alışkanlığı olan kişilerde de diş beyazlatma tedavisi uygulanabilmektedir. Ancak dişlerdeki renk kalıcılığı sigara içmeyen kişilere göre daha azdır.
Beyazlatma işlemi sonrasında elde edilen diş rengi iki seneye kadar dayanmaktadır. Ancak tedavi sonrasında ağız ve diş bakımının ihmal edilmesi ya da diş hekiminin tavsiyelerine uyulmaması durumunda süre kısalacaktır.
Bleaching işlemi dişlerde kalıcı bir ağrıya ya da acıya neden olmamaktadır. Sadece, işlem sonrasında bir – üç gün arasında hassasiyet gözlemlenebilmektedir.
Diş hekimi kontrolünde bilinçli bir şekilde yapılan beyazlatma işleminin herhangi bir zararı yoktur.
Bleaching işlemi sonrasında herkesin dişleri beyazlatılsa da herkesin renklenme sorunu farklı olduğu için sonucu da farklı olacaktır. Hastaların beyazlatma tedavisi öncesinde tüm sorularını diş hekimine sorması gerekmektedir. Böylece tedavi sonrasında dişlerinin ne kadar beyazlayacağıyla ilgili hastaların kafasında soru işareti olmayacaktır.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın

Statü Selfie Binası, Utku Mahallesi Çimentepe Caddesi No: 49/A İş Yeri:2 Şehzadeler/ManisaTelefon : 0 236 250 40 66
GSM : 0 546 251 40 66