Hizmetlerimiz > Endodonti

Endodonti

Dişin, dişetinin üstünde kalan ve ağız içinde gözüken kısmına kron; ağızda görünmeyen ve kemik içinde kalan kısmına ise kök adı verilir. Dişler, birkaç tabakadan oluşmaktadır. En dış katman; dişeti sınırının üzerinde görülen mine tabakasıdır. Mine tabakasının altında dentin adı verilen bir yapı mevcuttur. Dişin dış dokuları olan mine ve dentinin altında yumuşak bir bağ dokusu olan ve dişin canlı kısmını oluşturan pulpa dokusu bulunmaktadır, halk arasında “dişin siniri” olarak bilinir. Bir dişin büyüme ve gelişmesi sırasında pulpanın görevi onu beslemektir. Bir dişte enflamasyon (çürük) geliştiğinde ise pulpa dokusu; ağrıyı ileterek dişin zarar gördüğünü ya da iltihaplandığını haber vermektir.

 

Endodonti, diş pulpasına kadar ilerlemiş olan problemler ile ilgilenen ve tedavisini yapan diş hekimliği dalıdır.

Apikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi

Kök ucunda bakteriyel kontaminasyona bağlı gelişen enfeksiyonlar kemikte harabiyete sebep olmakta ve bu bölgelerde kist gelişebilmektedir. Bu durum klinik olarak hastalarda ağrı şikayeti ve bölgede şişlikle gelişebildiği gibi hiç ağrı bulgusu vermeden radyografik olarak da teşhis edilebilmektedir.

 

Böyle bir dişin tedavisi kök kanalı içerisinden yapılan pansumanlar ile yapılabildiği gibi tedaviye cevap vermeyen dişlerde cerrahi olarak o bölgenin temizlenmesi ve kökün 1/3 lük uç kısmının rezeksiyonu gerekebilmektedir. (Apikal Rezeksiyon)