Hizmetlerimiz > Peridontoloji

Pembe Estetik (Gingivoplasti)

Kişilerde estetik bir gülümseme sadece beyaz ve düzgün dişlerle sağlanamaz. Diş etlerinin de bu dişlerle uyumlu oması gerekir. Diş etlerinde yapılan estetik çalışmalara pembe estetik adı verilmektedir. Diş estetiğini tamamlayan unsurlar arasında diş etlerinin sağlıklı olması, rengi ve diş etinin dişle olan seviyesi akla gelir.

 

Karşıdan göze hoş gelen, temiz ve uyumlu bir gülüş elde etmenin ilk adımı dişler ve diş eti arasında gereken uyumun sağlanmasıyla oluşur. Diş etine sağlıklı diyebilmek için açık pembe renkli olması, dişe ve kemiğe sıkı bir şekilde yapışması, portakal kabuğuna benzeyen mat ve pütürlü bir görünümde olması gerekir. Estetik diş hekimliği dalında yapılan tedavilerde amaçlanan kusursuz bir gülümseme sağlamaktır. Kusursuz denilecek bir gülümseme için diş eti estetiği oldukça önemlidir. Gülümsemenin hoş bir şekilde yapılabilmesi için dişlerin, diş etinin, çene ve dudakların bir harmoni içinde olması gerekir. Diş eti estetiği konusunda sorunun varlığına göre farklı operasyon yöntemleri kullanılabilir. Gülümseme sırasında fazla miktarda görünen diş etleri şekillendirilirken bazı diş etlerinin de biraz küçültülmesi gerekir. (Gummy Smile)

Flap Operasyonları

Hem dişetini hem de altındaki destek dokuları ve kök yüzeylerini ilgilendiren bir işlemdir. Kemik erimesi olan vakalarda uygulanır. Bu teknikle dişetinin uygun bir şekilde kaldırılarak alttaki dokulara ulaşılması ve tedavisi sağlanır. Kök yüzeylerinin tam olarak temizlenmesi ve cep derinliği azaltma işlemi ana amaçtır.

 

Derinleşen cepler içerisindeki bakteriler daha fazla kemik yıkımına ve dişin kaybına yol açacağı için bu ceplerin ortadan kaldırılması önemlidir. Operasyondan sonra cep derinlikleri azaltılmış veya ortadan kaldırılmış olur, böylece hastanın ev bakımı ve hekimin profesyonel kontrolleri kolaylaşarak periodontal sağlığı idame ettirmek mümkün hale gelir.

 

Hasta doğal dişlerini koruyabilir ve ceplerden kaynaklanan enfeksiyon nedeniyle meydana gelen genel sağlık problemlerinden de korunmuş olur.

Gingivektomi

Sadece dişetini ilgilendiren bir işlemdir. Dişeti cebinin ve diş eti büyümelerinin ortadan kaldırılması için bir miktar diş etinin kesilip çıkarılmasıdır. Böylece hastalığın ilerlemesi durur, hasta kolay temizleyebileceği ve daha estetik bir dişetine sahip olur.

Laser

Yumuşak ve sert doku için geliştirilen LASER cihazları yardımı ile dikişsiz hatta kimi zaman anestezisiz olarak bazı minör cerrahi işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Dişeti seviyelerinin estetik konumlandırılması, dişeti büyümelerinin eksizyonu, implant üstü açılımı işlemi ve frenektomi işlemleri LASER ile kolayca ve kanama olmaksızın yapılabilmektedir.